aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Niełatwo jest znaleźć w sieci dobrze opracowany artykuł o usługach pośrednictwa finansowego. Jak to działa? Gdzie można znaleźć najlepszych pośredników? I czy tego typu usługi są bezpłatne? Jeśli chcesz rozwiać swoje wątpliwości w tym temacie, zapraszamy do lektury naszego tekstu.

 

  1. Czym jest pośrednictwo usług finansowych.
  2. Jak działa pośrednictwo usług finansowych?
  3. Gdzie szukać firm pośredniczących? 
  4. Z jakimi kosztami wiążą się usługi pośrednictwa finansowego?

Czym jest pośrednictwo usług finansowych?

Pośrednik finansowy jest instytucją, która oferuje różnego rodzaju produkty finansowe, takie jak m.in. kredyty. Pośrednicy zajmują się również lokowaniem środków pieniężnych przedsiębiorców, klientów korporacyjnych i indywidualnych w różnych segmentach rynku finansowego. Wśród instytucji świadczących pośrednictwo finansowe znajdziemy banki depozytowo-kredytowe, instytucje ubezpieczeniowe oraz instytucje pożyczkowe. 

Jak działa pośrednictwo usług finansowych?

Pośrednik finansowy jest podmiotem gospodarczym zajmującym się kupowaniem i sprzedawaniem zasobów pieniężnych i papierów wartościowych. Jak już wspomnieliśmy, do instytucji pośrednictwa zaliczają się banki, fundusze inwestycyjne lub powiernicze, narodowy fundusz inwestycyjny, zakład ubezpieczeń, fundusz powierniczy towarzystwo emerytalne, fundusz emerytalny lub dom maklerski. Do głównych zadań instytucji oferujących pośrednictwo finansowe należy ułatwienie przepływu kapitału od podmiotów nadwyżkowych do podmiotów deficytowych. Zaciągają one pożyczki krótkoterminowe oraz udzielają kredytów długoterminowych. W zależności od rodzaju poniesionego ryzyka i sposobu przekładania tego ryzyka na swoich inwestorów, instytucje dzielą się na:

  • powierników lub fundusze emerytalne i inwestycyjne: te przekładają własne ryzyko kredytowe na inwestorów
  • instytucje pożyczkowe, banki hipoteczne i inwestycyjne, firmy leasingowe i factoringowe, instytucje udzielające pożyczek gotówkowych: one ponoszą ryzyko kredytowe, ryzyko stopy walutowej oraz ryzyko walutowe
  • instytucje ubezpieczeniowe: te firmy ponoszą ryzyko ubezpieczeniowe. W praktyce, oznacza to, że składki ubezpieczeniowe mogą nie pokryć wysokości kosztów odszkodowań, a w konsekwencji także ubezpieczyciele ponoszą ryzyko kredytowe, walutowe i stopy procentowej.
  • banki depozytowo-kredytowe również ponoszą ryzyko kredytowe, walutowe oraz stopy procentowej. Co istotne, fakt, że banki narażone są na bardzo wysokie ryzyko może doprowadzić do utracenia przez nie płynności, a niekiedy nawet wypłacalności.
  • fundusze venture capital i private equity - te przenoszą ryzyko kredytowe na swoich inwestorów
  • instytucje rynków finansowych, czyli giełdy, maklerzy, doradcy inwestycyjni oraz agencje ratingowe i inne.

Gdzie szukać firm pośredniczących? 

Jak widzieliśmy, na rynku można znaleźć mnogość firm świadczących usługi pośrednictwa finansowego. Dla osób, które szukają kompleksowej pomocy w uzyskaniu kredytu gotówkowego, mieszkaniowego i wiele innych, dobrym rozwiązaniem będzie oferta placówek takich jak Open: https://www.open.pl/. Pośrednicy tego typu oferują swoje usługi w zakresie pośrednictwa kredytowego - udzielanie wspomnianych wcześniej kredytów mieszkaniowych, hipotecznych czy gotówkowych. Oferują także pomoc z zakresu doradztwa inwestycyjnego czy ubezpieczeń. Swoje usługi kierują do klientów indywidualnych, dużych i małych firm. Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców, mogą posłużyć się ofertą internetową. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce, aby otrzymać dziesiątki propozycji. Nie zapominajmy o tym, żeby przed podjęciem pierwszego kontaktu z centrum, zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników, umieszczone w sieci. To znacznie ułatwi wybór i pomoże uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. 

Dobrym rozwiązaniem jest także porównanie ofert firm pośredniczących. W tym celu można skorzystać z usług konsultantów w oddziałach i w serwisach online. Dobrze skonsultować też popularne porównywarki pośredników finansowych online czy zapoznać się z blogami finansowymi, które często publikują ciekawe artykuły i recenzje.

Z jakimi kosztami wiążą się usługi pośrednictwa finansowego?

Choć, z założenia usługi pośrednictwa finansowego są całkowicie darmowe, to usługobiorca nierzadko musi liczyć się z dodatkowymi opłatami i prowizjami. Są one jednak czymś całkowicie naturalnym, występującym w wielu bankach, przedsiębiorstwach ubezpieczeniowych czy w firmach oferujących kredyty gotówkowe. Najczęściej są to prowizje od udzielenia kredytu czy opłaty dodatkowe opłaty manipulacyjne. Dlatego też, przed zdecydowaniem się na usługi danej firmy, dobrze jest porównać ofertę innych ośrodków, żeby móc wybrać najlepszą możliwą opcję dla siebie. Taką, gdzie prowizje, koszty kredytu i dodatkowe opłaty będą możliwie najniższe. Jak porównywać oferty? Tak, jak już wspomnieliśmy. Najlepiej pytając u źródła, czytając opinie i recenzje internautów, przeglądając blogi finansowe zamieszczone w sieci czy też, korzystając w internetowych porównywarek pośredników finansowych. 

 

REKLAMA