aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

policja

Czterech pijanych kierujących zatrzymali policjanci na drogach na terenie powiatu kamiennogórskiego jednego dnia (28 czerwca).

 

Pierwszy z nich z ruchu wyeliminował się sam. Tuż po północy, kierując oplem cors, uderzył w drzewo i dachował. Do zdarzenia doszło na ul. Cmentarnej w Lubawce. Samochód usiłował prowadzić 65-letni mieszkaniec Lubawki. W wydychanym powietrzu miał prawie 2 promile. Nic mu się nie stało.

Tuż po godzinie 10 funkcjonariusze z kamiennogórskiej drogówki na terenie Janiszowa zatrzymali do kontroli rowerzystę. 42-letni mieszkaniec Janiszowa nie był w stanie rozmawiać z policjantami. W wydychanym powietrzu miał 3 promile alkoholu.

Kolejny rowerzysta zatrzymany został wieczorem w Sędzisławiu. 43- atek miał prawie 2 promile alkoholu.

Późnym wieczorem w Szarocinie policjanci zatrzymali 44-letniego mieszkańca tej wsi. Mężczyzna w wydychanym powietrzu miał prawie 2,5 promila alkoholu.

Policjanci przypominają, że za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Podstawowa kara za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu to mandat. Jego wysokość jest uzależniona od tego, czy prowadzimy pojazd po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila), czy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). W pierwszym przypadku kara finansowa, którą nałoży na nas funkcjonariusz, wyniesie od 300 do 500 złotych. W drugim trzeba się liczyć z mandatem w wysokości 500 złotych. Warto pamiętać, że mandat możemy też otrzymać za przewożenie rowerem osoby znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. W takim wypadku kara finansowa wyniesie 150 złotych.

Znacznie bardziej surowe kary grożą rowerzyście jadącemu po alkoholu, który spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za takie działanie można stanąć przed sądem. W takim przypadku możliwe kary to grzywna, areszt oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne:
* W przypadku prowadzenia jednośladu po spożyciu alkoholu rowerzysta może zostać ukarany grzywną w wysokości od 20 do 5000 zł, skazany na karę aresztu od 5 do 14 dni oraz otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres do trzech lat.
* Jeśli przed sąd trafimy za jazdę w stanie nietrzeźwości, możemy otrzymać grzywnę od 50 do 5000 zł, karę aresztu od 5 do 30 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA