Print

od lewej Daniel Kubacki, Patryk Straus

Gmina Kamienna Góra wybuduje nowe przedszkole. Dzisiaj (poniedziałek, 25 stycznia) wójt Patryk Straus podpisał umowę z wykonawcą. To drugie przedszkole, które gmina wybuduje dzięki unijnej dotacji.

 

Sześć lat temu, na początku obecnej perspektywy finansowej, gmina Kamienna Góra wybudowała przedszkole w Pisarzowicach. Była to pierwsza duża inwestycja zrealizowana w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. W placówce powstały dwa oddziały przedszkolne.

W Krzeszowie przedszkole już działa. W jednym oddziale zapewnioną opiekę ma 25 dzieci. Potrzeby są znacznie większe. Ponad sześćdziesięcioro dzieci chodzi do oddziałów przedszkolnych przy szkole. Nowa placówka ma mieć cztery oddziały i zapewnić opiekę wszystkich dzieciom. W ten sposób gmina zachęca młodych do zamieszkania na swoim terenie.

Dla gminy budowa przedszkola w Krzeszowie to jedna z najważniejszych inwestycji. Wpływ na to ma społeczne znaczenie rozwiązywanego problemu, wartość inwestycji oraz poziom unijnego dofinansowania. Całe zadanie, na które składa się nie tylko budowa, ale również wyposażenie przedszkola, ma pochłonąć 7,5 mln zł. Unijna dotacja to 6,1 mln zł. Reszta funduszy pochodzić będzie z budżetu gminy.

Przetarg na realizację budowy wygrała lokalna firma z 34-letnim doświadczeniem – Budownictwo Ogólne Daniel Kubacki z Lubawki. Firma swoją pracę wyceniła na prawie 6,7 mln zł. Dwupiętrowy budynek o powierzchni ok. 744 m kw., z gazową kotłownią i instalacją fotowoltaiczną ma powstać do 31 maja 2022 roku. Później gmina będzie miała 2 miesiące na wyposażenie obiektu i rozliczenie projektu. Przy przedszkolu powstanie nowy plac zabaw. W przedszkolu mają funkcjonować 4 oddziały dla 96 dzieci. Obiekt wyposażony ma być w kuchnię i stołówkę.

Budynek nowego przedszkola powstanie w miejscu, w którym obecnie znajduje się plac zabawa, a poprzednio był zbiornik przeciwpowodziowy. Uzupełni kompleks szkolny, a jednocześnie będzie kontynuacją obecnej linii zabudowy rozpoczynającej się przy parkingu.

Przedszkole w Krzeszowie będzie prawdopodobnie ostatnią dużą inwestycją zrealizowaną w ramach obecnej perspektywy finansowej na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej. O otrzymanie dofinansowania walczyło 8 samorządów. Pieniądze otrzymała tylko gmina Kamienna Góra.

Gmina Kamienna Góra to prawdopodobnie jedyny samorząd, który wystartował w dwóch konkursach w ramach jednej linii finansowej Aglomeracji Wałbrzyskiej i w obu konkursach otrzymał dofinansowanie. – Obecność w Aglomeracji Wałbrzyskiej była dla nas bardzo opłacalna – podsumowuje wójt Patryk Straus. W obecnej perspektywie finansowej, na teren gminy trafiło ok. 17 mln zł dotacji.

Wójt Patryk Straus zapowiada starania o utworzenie w Krzeszowie żłobka dla 25 dzieci. Miałby się on znajdować w pomieszczeniach zwolnionych przez przedszkole. Gmina szuka dofinansowania takiego projektu.

od lewej Daniel Kubacki, Patryk Straus