Drukuj

fot. wp

Pojawienie się w domu szczenięcia jest powodem do ogromnej radości, jednak nie możemy zapomnieć, że niesie to za sobą również dużą odpowiedzialność. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o jego prawidłowe żywienie, zapewniające odpowiedni wzrost i rozwój organizmu. Czym karmić szczeniaka? Jaką karmę wybrać?

Najlepsza karma dla szczeniaka i jej skład

Karmienie szczeniaka jest szczególnie ważne dla jego rozwoju. Jaka powinna być karma dla szczeniaka? Przede wszystkim pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana, przeznaczona dla czworonogów w fazie wzrostu. Układ pokarmowy szczeniaka jest jeszcze niedojrzały, ponadto dopiero uczy się on gryźć. Kawałki pożywienia powinny więc być niewielkich rozmiarów, a sam pokarm powinien zawierać w suchej masie:

Oczywiście w pokarmie dla szczeniaka powinny również znaleźć się witaminy i minerały, spośród których fosfor oraz wapń, w połączeniu m.in. z witaminą D, odpowiadają za tak ważny na tym etapie życia rozwój kości. Dla psów rosnących kluczowe znaczenie ma także kwas linolowy oraz DHA, a także witaminy K i E. Pamiętajmy, że na zapotrzebowanie na składniki odżywcze wpływa nie tylko wiek psa, ale także:

Najlepsza karma dla szczeniaka to karma pełnoporcjowa z linii „junior”.

Jaka karma dla szczeniaka - sucha czy mokra?

Mokra czy sucha karma dla szczeniaka? To równie często zadawane pytanie przez opiekunów. Pierwsze posiłki szczeniaka powinny mieć konsystencję papki. Może to być rozmoczona sucha karma dla szczeniaka bądź mokra karma. Ma to duże znaczenie, ponieważ szczeniak nie potrafi jeszcze gryźć i nie jest w stanie jeść suchej karmy. Stopniowo powinniśmy przyzwyczajać psa do coraz twardszym pokarmów. 

Żywienie szczeniaka po odsadzeniu może opierać się zarówno na suchej, jak i na mokrej karmie. Zaleca się mieszanie obu tych rodzajów pożywienia w równych porcjach (pod względem masy produktów). Sucha karma dla szczeniaka i psa dorosłego jest bardziej kaloryczna od karmy mokrej, co przekłada się na odmienny sposób jej porcjowania. Jest również łatwiejsza w przechowywaniu i doskonale sprawdza się wówczas, gdy planujemy dłuższą nieobecność w domu (np. wyjście do pracy). Karma sucha pomaga też w usuwaniu płytki nazębnej, natomiast karma mokra sprzyja prawidłowemu nawodnieniu organizmu pupila, ponieważ zawiera około 80% wody.

Prawidłowe żywienie szczeniaka a częstotliwość i porcjowanie

Znaczenie ma nie tylko to, jaka karma dla szczeniaka będzie odpowiednia, ale także, to, w jakich ilościach będziemy ją podawać. Jeśli chodzi o porcje, pies powinien dostawać:

Gdy pies osiągnie dorosłe rozmiary, możemy podawać mu 2 lub 3 posiłki dziennie, jednak to, w jakim wieku pies osiągnie dorosłość, zależy przede wszystkim od jego rasy. Zazwyczaj na opakowaniach pokarmów znajduje się informacja o tym, jaką liczbę posiłków dziennie powinien otrzymywać pies o danej masie ciała i w określonym wieku. 

Dla psa ważna jest nie tylko liczba porcji, ale także warunki, w jakich zjada każdy posiłek. Przede wszystkim szczeniak powinien mieć spokojne miejsce do jedzenia, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Należy także unikać wszelkich zabaw i spacerów bezpośrednio przed i po posiłku. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy podawać psu jedzenie o stałych porach i wystawiać miseczkę na maksymalnie 30 minut. Po tym czasie należy usunąć z naczynia resztki i przygotować je do następnego użycia.

Mamy nadzieję, że wiesz już czym karmić szczeniaka oraz w jakich warunkach powinien jeść swoje posiłki!