aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Źródło: pexels.com

Choć na co dzień nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, oświetlenie pełni ważną funkcję w naszym życiu, a także życiu naszych dzieci. Jakie rodzaje światła i opraw warto wybrać do pokoju młodzieżowego, aby uczynić go bardziej komfortowym?

 

1. Oświetlenie główne - o czym warto pamiętać

2. Oświetlenie miejscowe - na co zwrócić uwagę

3. Oświetlenie dodatkowe - kiedy się przyda

 

Oświetlenie główne - o czym warto pamiętać

Mianem oświetlenia głównego określamy ten rodzaj, który pozwala nam funkcjonować po zmroku i pozwala rozjaśnić całe pomieszczenie. Najczęściej jest to żyrandol, lampa sufitowa lub podobna. Ten rodzaj oświetlenia nie musi być bardzo intensywny, a powinien raczej jak najbliżej odwzorowywać naturalne światło słoneczne. Musimy też zadbać, aby było ono odpowiedniej, ciepłej barwy, tak aby możliwie jak najmniej razić oczy. Do pokoju młodzieżowego świetnie sprawdzą się minimalistyczne wzory lamp, głównie przez wzgląd na nowoczesny wygląd i łatwość utrzymania w czystości, a także ze względu na niewielką ilość wiszących elementów, o które można zaczepić.

 

Oświetlenie miejscowe - na co zwrócić uwagę

Oświetlenie miejscowe lub punktowe ma za zadanie doświetlenie konkretnego obszaru, jak na przykład biurko. W ten sposób ułatwiamy sobie pracę, czytanie czy spędzanie czasu na innych wymagających dobrej wizji zadaniach. Lampy młodzieżowe na biurko powinny być tak dopasowane do wzrostu użytkownika oraz rozmiaru biurka, aby nie świeciły w oczy. Warto zdecydować się na te modele, które posiadają możliwie rozbudowaną opcję regulacji. Światło punktowe powinno być nieco bardziej intensywne, jednak nadal warto zadbać o to, by swoją barwą przypominało naturalne promienie słońca. W ten sposób nasze oczy są w stanie lepiej sobie z nim poradzić.

 

Oświetlenie dodatkowe - kiedy się przyda

Oświetlenie dodatkowe nie musi być mocne, ponieważ jego zadaniem jest tylko stworzenie odpowiedniego nastroju. W pokoju nastolatka możemy z niego skorzystać na przykład w formie lampki nocnej przy łóżku, która da światło o mniejszym natężeniu - ułatwiające wyciszenie się i szybkie zaśnięcie. Jest to szczególnie przydatny typ oświetlenia w sytuacji, gdy wstajemy w nocy lub jeszcze przed świtem i nie chcemy razić oczu zbyt intensywnymi bodźcami, a także wtedy gdy chcemy jeszcze coś poczytać czy posłuchać przed snem. Lampy do pokoju młodzieżowego, które mają pełnić taką funkcję, warto utrzymać w takim samym stylu jak pozostałe elementy wyposażenia i oświetlenia - dzięki temu wystrój pomieszczenia będzie przyjemniejszy dla oka.

undefined

REKLAMA