aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Wellbeing to pojęcie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza dobrostan, dlatego dotyczy głównie psychicznej strefy prywatnej każdego z nas i komfortu życia codziennego. Jednak wbrew pozorom ma ogromne znaczenie również w biznesie, w którym związane jest z dbaniem o samopoczucie swoich pracowników. Dowiedz się już dziś, jak osiągnąć sukces w koncepcji znanej jako wellbeing, na czym z pewnością zyska Twoja firma!

Rozmawiaj, doceniaj i nagradzaj

Nieosiągalne szefostwo zwykle wiąże się z negatywnymi emocjami wśród pracowników. Brak możliwości porozmawiania z przełożonym twarzą w twarz wpływa demotywująco na cały zespół, dlatego tak ważne jest nawiązanie pozytywnych więzi i dbanie o relacje ze swoimi pracownikami. Dlatego rozmawiaj, słuchaj, doceniaj, nagradzaj i motywuj do działania. Ten dialog jest bardzo istotny, gdyż ma bezpośredni wpływ na samopoczucie pracowników, którzy otrzymaną pochwałę z ust szefa traktują znacznie lepiej niż otrzymanie tej informacji tak zwaną „pocztą pantoflową”.

Zadbaj o zachowanie równowagi każdego pracownika

Work-life balance, czyli tak zwana równowaga między życiem prywatnym a zawodowym, jest niezwykle ważna dla każdego z nas, niezależnie od zakresu czy charakteru wykonywanych obowiązków. Każdy pracodawca powinien wspierać swoich pracowników w zachowaniu tej równowagi. Jak to zrobić? Przede wszystkim zachęcać do odpoczynku i resetu, realizowania swoich pasji poza pracą i dobrego zaplanowania czasu wolnego.

Zachęcaj do komunikacji i integracji zespołowej

Dobra atmosfera w pracy sprawia, że każdy pracownik chętnie do niej wraca każdego dnia i rozpoczyna dzień z pozytywnym nastawieniem. Warto zatem za wszelką cenę o nią zadbać, zachęcając zespół do właściwej komunikacji i integracji zespołowej. Dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie w tym celu komunikatorów wewnętrznych, dzięki którym pracownicy z różnych działów będą mogli komfortowo się ze sobą komunikować. Wszystkie relacje w zespole powinny być w pełni pozytywne i z okazywaniem sobie wzajemnego szacunku.

Dostosuj pakiet benefitów do potrzeb Twoich pracowników

Choć benefitów jest całe mnóstwo, to kluczem do sukcesu w przypadku ich motywacyjnego działania jest dopasowanie do indywidualnych potrzeb pracowników. Warto pamiętać, że preferencje dotyczące profitów mogą być zupełnie różne. Młodzi rodzice chętnie skorzystają z aktywności, które mogą dzielić ze swoimi dziećmi, miłośnicy motoryzacji z wielką chęcią wybiorą się na wspólną przejażdżkę offroadową, a fani zakupów wykorzystają bony i talony zniżkowe do najpopularniejszych sklepów. Warto zatem być w tej kwestii elastycznym przedsiębiorcą, aby każdy pracownik skorzystał na oferowanych benefitach.

Programy motywacyjne dla pracowników

Nic nie działa tak dobrze, jak programy motywacyjne dla pracowników, które zachęcają do działania, do przełamywania barier, wzajemnego dopingowania się i walki o kolejne sukcesy zawodowe, torując sobie w ten sposób ścieżkę kariery i tym samym drogę na szczyt. To jednocześnie znakomicie wpływa na rozwój każdego przedsiębiorstwa, dlatego warto zapoznać się z ofertą dostępną na rynku. Doskonałe rozwiązania oferuje system kafeteryjny Carrotspot, dzięki któremu można wdrożyć do firmy różnorodne programy lojalnościowe i motywacyjne cieszące się ogromną popularnością wśród pracowników w każdym wieku.

Stwórz godny zaufania zespół

Twoi podwładni z pewnością będą znacznie lepiej czuć się w pracy, gdy poczują, że im ufasz. Zaufanie w biznesie jest równie ważne, jak w życiu prywatnym, dlatego warto stworzyć zespół, któremu będziesz mógł ufać na każdym kroku i bez problemu powierzać obowiązki. Doskonały zespół to taki, który może podejmować ważne decyzje bez ciągłej kontroli przełożonych.

źródło zdjęć: freepik.com

 

REKLAMA