aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

4 stopień zagrożenia lawinowego

W Polsce obowiązuje pięciostopniowa skala zagrożenia lawinowego według EAWS (European Avalanche Warning Services). Stopnie zagrożenia określono w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 grudnia 2011. Zgodnie z tym aktem prawnym, 4 stopień zagrożenia lawinowego występuje, gdy pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków, na których wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest również samoistne schodzenie dużych i bardzo dużych lawin śnieżnych.

 

W naszym kraju 4 stopień zagrożenia lawinowego dotyczy praktycznie tylko Tatr. W Karkonoszach ogłaszano go dla czeskiej części tych gór: w styczniu 2002, w lutym 2006, w lutym 2009, w lutym 2012. Ostatnio 4 stopień zagrożenia lawinowego obowiązywał w czeskiej części Karkonoszy w styczniu 2019 roku. W tym czasie po polskiej stronie GOPR ogłosił 3 stopień. Zimą 2018/2019 udało mi się odwiedzić Karkonosze i przeprowadzić badania terenowe, aby udokumentować panującą tam sytuację.

4 stopień zagrożenia lawinowego

Fotografie zaprezentowałem na wystawie „4 stopień zagrożenia lawinowego”, która jest kontynuacją moich ekspozycji „Sudety zimą” i „Najniebezpieczniejsze miejsca w Karkonoszach” z lat 2017 i 2019. Na wystawie zobaczyć można miejsca zagrożone występowaniem lawin śnieżnych znajdujące się zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie Karkonoszy: Obří důl, Dlouhý důl, Biały Jar, Kocioł Małego Stawu, Labský důl, Śnieżne Kotły, Důl Bílého Labe, Modrý důl, Kocioł Łomniczki, Szrenicki Kocioł, Kocioł Wielkiego Stawu. Warto przypomnieć, że w Karkonoszach w latach 1655-2019 odnotowałem 97 lawin, w tym 76 śnieżnych zdarzeń lawinowych, w wyniku których zabici i poszkodowani zostali ludzie oraz zwierzęta – psy i bydło. Łączna liczba zabitych wyniosła 100, zaś poszkodowanych – 166.

Osoby zainteresowane tematyką lawinową zapraszam na wystawę pt. „4 stopień zagrożenia lawinowego”. Można ją oglądać za darmo w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach, przy ul. 1 Maja 23 z zachowaniem wymogów sanitarnych związanych z pandemią COVID-19 (maseczka na twarzy i dezynfekcja rąk). Jest czynna codziennie w godzinach 12-18 w okresie od 1 lipca do 30 sierpnia 2020 roku.

4 stopień zagrożenia lawinowego

tekst i zdjęcia: Zbigniew N. Piepiora

REKLAMA

ds21