aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra, Miejska Biblioteka Publiczna

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamiennej Górze odbyło się pierwsze spotkanie z autorem spoza Polski. Biblioteka gościła Ukrainki przebywające w Niedamirowie, w Domu Trzech Kultur.

Gościem biblioteki były poetki Natalia Belczenko i Julia Berezko-Kaminska oraz tłumacza Iryna Saviuk. Wszystkie są rezydentkami Parady. Podkreślały rodzinną atmosferę panującą w tym miejscu oraz wspaniałą przyrodę.

Podczas spotkania panie prezentowały swoją pracę. Zaprezentowane zostały wiersze zarówno w języku ukraiński, jak i w tłumaczeniu na język polski. Mówiły o tym, co aktualnie piszą ukraińscy twórcy. Wbrew pozorom nie są to tylko utwory związane z wojną. Nie zabrakło również wspomnień z pierwszych dni wojny.

W Niedamirowie panie nadal tworzą. Julia Berezko-Kaminska pracuje nad projektem "Historia ocalenia". Zbiera historie Ukraińców, którzy z powodu wybuchu wojny uciekli do Polski.

Rezydencja Parada to odpowiedź Grzegorza Potoczaka i Beaty Justy na zmienia, które zaszły podczas pandemii. Dom Trzech Kultur od 30 lat organizował wymianę młodzieży. Pandemia uniemożliwiła takie spotkania. Stąd pomysł na przyjmowanie rezydentów.

Kamienna Góra, Miejska Biblioteka Publiczna

 

REKLAMA