aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 11 czerwca roku uczniowie dwóch klas I a oraz I b ze Szkoły Podstawowej w Lubawce wybrali się na wycieczkę przyrodniczą w ramach cyklu wycieczek ph. „Poznajemy powiat kamiennogórski” organizowanego dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Lubawscy pierwszoklasiści korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybrali się do rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków” koło Gorzeszowa. Po drodze zatrzymali się obok kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku, gdzie zobaczyli dwie, około 120-letnie, okazałe LIPY DROBNOLISTNE objęte prawną formą ochrony przyrody jako POMNIK PRZYRODY ożywionej. Na obu drzewach zobaczyli zielone tabliczki informacyjne z Godłem Polski oraz napisem „Pomnik Przyrody prawem chroniony”. Następnie dojechali do parkingu przy rezerwacie przyrody i po opuszczeniu autokaru PKS Kamienna Góra usiedli przy stołach i zjedli sobie drugie śniadanie.

Rozpoczynając zwiedzanie malowniczych Skałek Gorzeszowskich podeszli do tablicy informacyjnej rezerwatu przyrody. Na czerwonym tle tablicy znajdował się napis „REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW” oraz GODŁO POLSKI. Dowiedzieli się, że rezerwat przyrody jest jedną z 10 prawnych form ochrony przyrody w Polsce. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia ruszyli leśną drogą dochodząc do miejsca spotkania z żółtym szlakiem turystycznym. Stąd żwawo wyruszyli za żółtymi znakami na zwiedzanie ciekawego labiryntu skałek piaskowcowych o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów, który w 1970 r. został objęty prawną formą ochrony przyrody jako geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków”. Rezerwat został utworzony na powierzchni 9,04 ha dla ochrony form skalnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych. Spacerując wytrwale za umieszczonymi na drzewach żółtymi znakami wąskimi przejściami i małymi labiryntami zobaczyli unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego. Piaskowcowe Skałki Gorzeszowskie położone są na długości 1,1 km. W północnej części rezerwatu dominują niższe formy skalne w postaci grzybów (5-7m.). Spacerując z północnej do południowej części rezerwatu przyrody skałki stawały się coraz wyższe, w postaci baszt i skalnych ścian, a najwyższe z nich osiągają do 17 m. wysokości i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką brzozy, sosny i buka i podczas spaceru mali tropiciele przyrody widzieli wiele szyszek – leśnych owoców będących przysmakiem wiewiórek. Zwiedzając rezerwat poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które umożliwiają poznanie przez turystów atrakcyjnych miejsc. Dowiedzieli się także, że szlaki malowane są w pięciu kolorach – żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia ze skalnymi ścianami w tle, uczestnicy wycieczki dotarli do zagospodarowanego miejsca wypoczynku z suchymi gałązkami potrzebnymi do rozpalenia ogniska.

Po trudach wędrówki wśród malowniczych skałek piaskowcowych z ochotą przystąpili do pieczenia smakowitych kiełbasek. Uczestnicy przyrodniczej wyprawy na ‘Głazy Krasnoludków” znaleźli także czas na wspólne, swobodne zabawy,

Po zakończeniu bardzo udanego pobytu w rezerwacie przyrody „Głazy Krasnoludków” autokarem PKS Kamienna Góra wracając do swojego miasta dwukrotnie zatrzymali się na krótką chwilę , aby zobaczyć kolejne dwa pomniki przyrody tj. piaskowcową skałkę DIABELSKA MACZUGA – pomnik przyrody nieożywionej oraz okazałą pomnikową LIPĘ DROBNOLISTNĄ rosnącą na ul. Sądeckiej w Krzeszowie. Tym samym wszyscy uczestnicy przyrodniczej wyprawy spełnili jedno z zadań regulaminu odznaki TROPICIEL PRZYRODY, którym było poznanie trzech pomników przyrody w trakcie wypełniania zadań na pierwszy BRĄZOWY stopień odznaki.

Opiekunami uczestników wycieczki byli: Monika Fedoruk i Magdalena Winter – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA

ds21