aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 27 października 2021 roku uczniowie klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej ?Projekt Arado? aktywnie włączając się do ?Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry?, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera?, które włącza się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po dojściu do budynku Projektu Arado i zakupieniu przepustek do Podziemnej Trasy Turystycznej spotkali się z Darią Napierałą - przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach znajdujących się w wyrobiskach skalnych na zboczach Kościelnej Góry, od której dowiedzieli się, że przenoszą się do 1944 roku. Czwartoklasiści po przekroczeniu bramy wejściowej do podziemi rozpoczęli podziemny spacer przenosząc się w mroczne czasy II wojny światowej.

Podziemna Trasa Turystyczna ARADO to system podziemnych korytarzy budowanych w latach 1943-1945 w różnych miejscach naszego miasta przez robotników przymusowych oraz więźniów działającej w Kamiennej Górze (Landeshut) jednej z filii obozu pracy ? ?Boberlager?. Ogółem wydrążono około 11.000 m. podziemnych tuneli i korytarzy o nieustalonym przeznaczeniu. Do zwiedzania udostępniony został w 2012 r. 350-metrowy fragment najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy pod Kościelną Górą.

Po sprawnym przejściu obok wartowni strzeżonej przez śpiącego strażnika Hansa bezpiecznie podążając za swoim przewodnikiem przez wydrążone w skałach korytarze sztolni dotarli do pomieszczenia imitującego szpital polowy. Podążając za przewodniczką bezpiecznie dotarli do tunelu, który łączył podziemia sztolni z pobliską firmę lniarską Falka Valentina Grünfelda. W trakcie działań wojennych przeniesiono tam fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Po bezpiecznym dotarciu do kolejnej wartowni zgodnie postanowili wejść do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli dużą planszę obrazującą ?prototyp? samolotu ?Arado E-555 ? latające skrzydło? oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Jak usłyszeli od Darii Napierały prace konstruktorskie nad bombowcem strategicznym ?Arado ? E-555 ? latające skrzydło?, na szczęście zakończyły się wyłącznie na etapie ?prototypu? i nie uczestniczył w działaniach wojennych. Po wysłuchaniu przekazywanych przez przewodniczkę informacji, zrobili sobie pamiątkowe, wspólne zdjęcie z DARIĄ NAPIERAŁĄ z ?prototypem? bombowca strategicznego ?Arado E-555? w tle.

fot. PTSM-JR

Po opuszczeniu hali, w kolejnych korytarzach pełniących rolę ?magazynu broni?, przewodniczka po kamiennogórskich podziemiach prezentowała im zgromadzoną w tunelach Podziemnej Trasy Turystycznej ekspozycję różnego rodzaju broni używanej podczas II wojny światowej. W skrzyniach zobaczyli m. in. egzemplarze broni krótkiej ? pistolety, pierwszy na świecie karabin maszynowy STG 44 ? Sturmgewehr 44, broń przeciwlotniczą, okazały pocisk WzGR 280 mm ?Nebelwelfer?, który przez powstańców warszawskich nazywany był potocznie ?ryczącą krowę?, a następnie zbiornik samolotowy na paliwo z napisem ?Keine Bombe?. W jednym z bocznych korytarzy prezentowane są elementy 14-metrowej rakiety V2 oraz bomby latającej V1.

Spacerując podziemnymi korytarzami dotarli do zakratowanego tunelu, który upamiętnia pracujących przy drążeniu podziemnych sztolni więźniów w obozowych ubraniach - ?pasiakach? podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Za swoją ciężką pracę otrzymywali bardzo skromne porcje żywieniowe. Kamiennogórska Filia Obozu Koncentracyjnego ?Gross-Rosem? z Rogoźnicy należała do najcięższych spośród ok. 100 filii istniejących w różnych miejscowościach na terenie Śląska. Pamięć więźniów, działającej od lipca 1944 r., kamiennogórskiej filii obozu pracy ? ?Boberlager ? KL Arbeitslager Landeshut? została przez nich uczczona chwilą ciszy. Na zakończenie pobytu w kamiennogórskich podziemiach zobaczyli ponadto oryginalną miną morską oraz ogrodzoną murem wnękę skalną, w której zobaczyli różnorodne ?wojenne łupy? grabione przez Niemców w trakcie działań wojennych.

Po opuszczeniu Podziemnej Trasy Turystycznej ?Projekt Arado? zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), Najciekawsze eksponaty zgromadzone w mini-muzeum były prezentowane i omawiane przez przewodniczkę Darię Napierałę w tym m. in. jeden z najcenniejszych eksponatów - egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Po podziękowaniu za mile spędzony czas oraz poznanie kamiennogórskich podziemi i pożegnaniu się z Darią Napierałą, pełni niezapomnianych wrażeń z interesującej eskapady podziemnymi korytarzami pod Kościelną Góra zadowoleni powrócili do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami podziemnej wyprawy sprawował Jan Sylwester Homoncik - wychowawca klasy.

fot. PTSM-JR

 

REKLAMA