aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 4 października 2022 roku uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na terenową lekcję przyrody do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra w Krzeszowie, aktywnie kontynuując swoje uczestnictwo w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe do Szkółki Leśnej kamiennogórscy trzecioklasiści spotkali się z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem, który zaprosił ich na przyrodniczy spacer do lasu. Tuż za bramą wjazdową do Szkółki Leśnej przystanęli obok okazałego kasztanowca, a Bartłomiej Dymek pokazując kolorowy liść opowiedział im o szrotówku kasztanowcowiaczku – motylu uważanego za gatunek inwazyjny i szkodnika kasztanowców. Podczas swobodnego spaceru leśnymi dróżkami wyszukiwali różnorodne „jesienne dary natury” – ciekawe kolorowe liście, gałązki, owoce drzew, grzyby czy wrzosy, o których na bieżąco opowiadał im leśniczy. Bardzo ważnym elementem w trakcie leśnego spaceru było wdrażanie ich do bezpiecznej wędrówki po lesie oraz prawidłowe udzielanie dorosłym informacji o miejscu pobytu w przypadku ewentualnego zgubienia się w nim. W trakcie rozmowy z uczestnikami wycieczki omówiono jej dotychczasowy przebieg z ważnymi miejscami m.in.: wyjście (Szkółka Leśna), droga przeciwpożarowa nr 10 (widoczny na drzewach), miejsce postoju (rozwidlenie dróg - szlaban).  Kontynuując przyrodniczy spacer zobaczyli pułapkę feromonową na korniki oraz orlicę pospolitą – gatunek paproci, której okazałe liście osiągają zwykle do 1,8 m wysokości, na których tle chętnie się fotografowali. Wędrując leśnymi ścieżkami zobaczyli również pięć gatunków drzew iglastych - modrzew, sosnę, świerk oraz jodłę, którą pokazał im leśniczy, a następnie doszli do daglezji, której igły po roztarciu wydzielały przyjemny intensywny zapach cytrusów odstraszający komary. Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem kamiennogórscy trzecioklasiści bardzo chętnie poszukiwali różne gatunki grzybów, w tym pięknoroga – gatunek niejadalnego grzyba bez specyficznego smaku i zapachu. Dotarli również do leśnego szałasu, przy którym pozowali do kolejnej fotografii. Spacerując czerwonym szlakiem turystyczny ich wzrok przykuł kolejny  grzyb siedzuń sosnowy zwany także szmaciakiem gałęzistym, który jest grzybem jadalnym. Podczas drogi powrotnej okazało się, że większość młodych przyrodników zebrało ciekawą grzybową kolekcję.

Po powrocie z przyrodniczego spaceru do Szkółki Leśnej zostali zaproszeni do salki dydaktycznej, gdzie mogli posilić się po długim leśnym, przyrodniczym spacerze. Zajęcia przyrodnicze ph. „Wrzesień rozpoczyna jesień” rozpoczęły wypowiedzi uczniów na pytanie prowadzącego zajęcia „Z czym kojarzy się jesień?”, a każde z dwudziestu  ich jesiennych skojarzeń zostało zapisane na tablicy oraz omówione przez leśniczego Bartłomieja Dymka. Ponadto zobaczyli slajd z ilustracjami grzybów w interesujący sposób omówiony przez prowadzącego zajęcia.

Następnie wszyscy otrzymali karty pracy „Policz przysmaki dzików”, z których uczniowie dowiedzieli się czym żywią się mieszkający w naszych lasach dziki. Zwierzęta te poszukują pożywienia ryjąc ziemię, a pokarmem dla nich są: żołędzie, jagody, larwy, ślimaki, jaja, pisklęta, myszy oraz grzyby. Ich zadaniem było uważne policzenie poszczególnych przysmaków dzików i zapisanie wyniku obliczenia w kółku przy nazwie przysmaku. Trzecioklasiści w dużym skupieniu i zaangażowaniem przystąpili do liczenia poszczególnych przysmaków i zapisywania otrzymanego wyniku w kółeczku. Podczas wspólnego oceniania poprawności wykonania liczenia przysmaków dzika okazało się, że matematyczne obliczenia  trzecioklasistów były prawidłowe. Ponadto wszyscy chętni otrzymali od prowadzącego zajęcia edukacyjne papierowe torebki, w których mogli schować swoje „jesienne dary natury” wytrwane zbierane podczas udanej leśnej wycieczki przyrodniczej.

Przed budynkiem Szkółki Leśnej pożegnali się z Bartłomiejem Dymkiem, któremu serdecznie podziękowali za nowe, jesienne wiadomości o lesie w trakcie bardzo ciekawej lekcji przyrodniczej na łonie natury, a on zaprosił ich na wiosenną wizytę przyrodniczą w Szkółce Leśnej w Krzeszowie. Oczekującym na nich autokarem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach i pełni niezapomnianych wrażeń z bardzo udanego pobytu w gościnnej dla młodych przyrodników Szkółki Leśnej w Krzeszowie powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Barbara Hnisdiłów -  wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA