aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. via PTSM-JRW dniu 20 września 2016 roku uczniowie klasy II b oraz II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowo-pieszej zwiedzając jedne z najciekawszych przyrodniczo i krajoznawczo miejsc naszego powiatu. Mali kamiennogórzanie wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych ?Poznajemy Zabytki i Obiekty Przyrodnicze naszego regionu? organizowanym dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.Po przyjeździe na parking obok rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? uczestnicy wycieczki doszli do bardzo dobrze zagospodarowanego miejsca odpoczynku. Po wypoczynku, przeznaczonym na konsumpcję drugiego śniadania żwawo wyruszyli na zwiedzenie malowniczych Skałek Gorzeszowskich zbudowanych z piaskowca ciosowego. Już na polanie zobaczyli tablicę informującą o rezerwacie przyrody ? na czerwonym tle widniał biały napis ?Rezerwat przyrody Głazy Krasnoludków?  wraz z wizerunkiem orła godła Polski. Wędrując żółtym szlakiem turystycznym podziwiali ciąg piaskowcowych skałek powstałych 70-100 milionów lat temu  o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów. Różnorodne formy są przykładem naturalnego wietrzenia piaskowca ciosowego wyżłobionymi przez wodę. W 1970 r. zostały objęte ochroną prawną jako geologiczno-krajobrazowy REZERWAT PRZYRODY ?GŁAZY KRASNOLUDKÓW?, który został utworzony dla ochrony form skalnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych. Na obszarze 9,04 ha wędrując wąskimi przejściami i małymi labiryntami, na długości 1,1 km., można zobaczyć unikalne formy skalne. Na początku przeważały skalne grzyby dochodzące do 5-7 m. wysokości. Najwyższe ze skałek ? w postaci baszt i ścian - sięgają 17 m. wysokości i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Cały rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką sosny oraz drzew liściastych brzozy i buka. Zwiedzając rezerwat przyrody przez który poprowadził ich żółty szlak turystyczny, poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które malowane są w pięciu kolorach. W trakcie przyrodniczego spaceru z dużym zaangażowaniem wyszukiwali malowane na drzewach znaki turystyczne. Ponadto zauważyli na drzewach wiewiórki, a także poobgryzane przez nie liczne szyszki leżące na trasie ich wędrówki.

Po zwiedzeniu rezerwatu autokarem dojechali do Kochanowa. Tam też za zielonymi znakami turystycznymi dotarli na zalesiony pagórek, gdzie znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków dawnego prawa karnego ? ZESTAW MEBLI SĘDZIOWSKICH ? składający się ze stołu sędziowskiego oraz ośmiu siedzisk. Stół ma około 200 cm długości, 76 cm szerokości i 110 cm wysokości, niewysokie kamienne siedziska, niektóre z oparciami. Stanowi obiekt unikatowy. Jest to jedyny na Dolnym Śląsku taki pomnik dawnego prawa zachowany wraz z siedzeniami. Cały obiekt wykonano z piaskowca. Służył on sędziom sądów wiejskich i kościelnych do rozstrzygania sporów i wydawania wyroków. Sprawy sądowe rozpatrywano publicznie pod gołym niebem, często kończyły się surowymi wyrokami.

Na zakończenie pierwszego spotkania z osobliwościami przyrodniczymi Ziemi Kamiennogórskiej młodzi kamiennogórzanie dojechali do Gorzeszowa, gdzie na łące obok głównej drogi przykuwa wzrok charakterystyczna, 7,5-metrowa, skałka piaskowcowa zwana ?DIABELSKĄ MACZUGĄ?. Skałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty ?1813-1913?. Po wyjściu z autokaru mali adepci turystyki wysłuchali legendy z nią związanej oraz zrobili sobie ostatnie podczas wycieczki pamiątkowe zdjęcia.

Pełni niezapomnianych wrażeń po bardzo udanej wycieczce powrócili autokarem do Kamiennej Góry. W trakcie 4-godzinnej wycieczki na ?Głazy Krasnoludków? wszyscy mali uczestnicy przyrodniczej wyprawy wypełnili jedną z norm na odznakę ?TROPICIEL PRZYRODY? w stopniu brązowym, ustanowioną przez Zarząd Główny PTTK w 2014 roku.

Opiekę nad młodymi uczestnikami wycieczki sprawowały: Jolanta Herliczka i Anna Grzybek ? wychowawczynie klas, a wycieczkę poprowadził Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK oraz Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

fot. via PTSM-JR

 

REKLAMA