aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

Wykorzystując poprawę pogody ? członkowie Szkolnego Koła Turystycznego ?Kompasik? przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się w dniu 26 listopada2016 r. na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę, której celem był Książański Park Krajobrazowy.Młodzi turyści wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych ?Poznajemy Zabytki i Obiekty Przyrody naszego regionu?, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.Po przyjeździe do Świebodzic młodzi miłośnicy pieszych wędrówek wyruszyli za czarnymi znakami turystycznymi żwawo wyruszyli na zwiedzanie terenu, który od 1509 r. do czasów II wojny światowej zamek był własnością pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów. Cała trasa sobotniej wycieczki przebiegała przez KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY utworzony w 1981 r. na powierzchni 3155 ha., którego celem jest zachowanie wartości przyrodniczych i kulturowych części strefy brzeżnej Pogórza Wałbrzyskiego Po krótkim spacerze dotarli do położonej w ?Dolinie Różaneczników? wiaty, gdzie mogli zrobić sobie pierwszą przerwę na posiłek. Następnie spacerując ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNĄ ?DOLINA RÓŻANECZNIKÓW? dowiedzieli się z tablicy informacyjnej, że długa POMNIKOWĄ ALEJĄ LIPOWĄ z 275-cioma imponującymi okazami tych pięknych drzew została zasadzona przez Hochbergóww 1715 r. Zobaczyli również stado pasących się koni ze Stadniny Ogierów.Następnie kolejną POMNIKOWĄ ALEJĄ LIPOWĄ dotarli do MAUZOLEUM HOCHBERGÓW (niestety z powodu prac remontowych prowadzonych wokół budowli jej zwiedzenie było niemożliwe). Stąd, obok bramy wjazdowej, dotarli na Skałkę Olbrzyma, gdzie z punktu widokowego podziwiali piękny krajobraz parku krajobrazowego wraz z górującym w nim Zamkiem Książ wybudowanym w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Zamek Książ jest największym na Dolnym Śląsku i trzecim co do wielkości w kraju (po Wawelu i Malborku). Ponadto zobaczyli także romantyczne ruiny ZAMKU STARY KSIĄŻ powstałego ok. 1800 r. jako cel spacerów rodziny Hochbergów i miejsce przechowywania ich zbiorów sztuki.

Stąd powędrowali już do ZAMKU KSIĄŻ. Ponad 700-letni zamek, który w tym okresie był kilka razy rozbudowywany, prezentuje różne style architektoniczne /m. in. gotyk, renesans, barok/, ma ponad 400 pomieszczeń, a 5-osobowa rodzina Hochbergów posiadała 300 osób służby.  Zamek położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy Po przerwie na zakupie pamiątek w zamkowym sklepiku, zobaczyli rosnące w zamkowych ogrodach największe drzewa MAMUTOWCE OLBRZYNIE oraz zrobili sobie pamiątkowe wspólne zdjęcie na tle zamku.

Dalszą trasę sobotniego spaceru wyznaczył im czerwony szlak biegnącym wokół zamkowych murów, który doprowadził młodych kamiennogórzan do jednego z najstarszych cisów w Sudetach, objętego ochroną jako PIMNIK PRZYRODY - CIS ?BOLKO?, (obwód w pierśnicy 292 cm i 12 m wysokości), który stanowi swoistą atrakcję REZERWATU PRZYRODY ?PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM WOKÓŁ WAŁBRZYCHA?. Następnie ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZO-HISTORYCZNĄ ? ŚCIEŻKA HOCHBERGÓW? powrócili pod Zamek Książ i po krótkim odpoczynku alejkami OGRODU IDY, stworzonego przez księżną DAISY udali się w kierunku Stadniny Ogierów, skąd autokarem dojechali do wybudowanej w latach 1911-1913 z polecenia Henryka XV von Pless dla swojej żony księżnej DAISY PALMIARNI, której ściany od wewnątrz wyłożono tufem wulkanicznym pochodzącym z sycylijskiego wulkanu Etna. Palmiarnia jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Zgromadzono w niej około 80 gatunków roślin z całego świata, które młodzi kamiennogórzanie bardzo chętnie obejrzeli, a w sklepie z roślinami większość z nich zakupiła sobie wybrane przez siebie rośliny na pamiątkę bardzo udanej przyrodniczej wyprawy szlakami turystycznymi Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Każdy z uczestników wycieczki zdobył ponadto po 29 pkt. do odznaki ?Turysta Przyrodnik? oraz po 5 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.

W trakcie wycieczki normę na ODZNAKĘ TURYSTA PRZYRODNIK W STOPNIU POPULARNYM wypełnili: Dominik Bogacz, Justyna Chomiuk, Adrianna Gucwa, Aleksandra Hałambiec, Maksymilian Kowbel, Anna Kulas, Alicja Małecka oraz Michał Nawrocki.

Opiekę nad młodymi adeptami turystyki sprawowali: Emilia Nieczyperowicz- opiekunka koła oraz Jerzy Rubach ? Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Więcej wycieczek z PTSM znajdziesz tutaj

 

REKLAMA